KATALOG
SZKOLEŃ
HARMONOGRAM
SZKOLEŃ
SZKOLENIA
E-LEARNINGOWE
NASI
TRENERZY


Wszechwiedzący, egzekutor, filozof – sprawdź jakim typem kierowcy jesteś

Warszawa, 13 sierpnia 2015 r.

Wszechwiedzący, egzekutor, filozof – sprawdź jakim typem kierowcy jesteś

Wspólne badania Goodyeara i Londyńskiej Szkoły Ekonomii i Politologii (LSE), przeprowadzone wśród europejskich kierowców, pozwoliły wyodrębnić siedem odmiennych typów osobowości kierowców. Co ciekawe, przyjmowana postawa zależy od interakcji z innymi kierowcami. Prace badawcze także pokazały, że na bezpieczeństwo w czasie jazdy ma w dużej mierze wpływ nasza własna postawa, a nie zachowania innych kierujących. 

Badania z zakresu psychologii społecznej bezpieczeństwa drogowego, prowadzane wspólnie przez LSE oraz Goodyeara pokazują szereg typów reakcji na drodze, będących odpowiedzią na zachowania innych kierowców. Poszczególne interakcje zależą od tego, w jaki sposób ludzie radzą sobie z własnymi emocjami oraz brakiem zaufania do pozostałych użytkowników dróg. W oparciu o grupy fokusowe oraz pogłębione wywiady z europejskimi kierowcami, badacze wyodrębnili 7 najczęściej występujących typów osobowości:   

1) Nauczyciel: chce mieć pewność, że pozostali kierowcy wiedzą, gdzie popełnili błąd. Poucza innych i oczekuje, że jego starania w tej dziedzinie zostaną docenione.

2) Wszechwiedzący: sądzi, że otaczają go niekompetentni głupcy i nie waha się dać im tego dobitnie do zrozumienia siedząc za kierownicą własnego samochodu.

3) Konkurent: zawsze musi być pierwszy i denerwuje się, kiedy ktoś mu w tym przeszkadza. Może przyspieszać, gdy inny kierowca próbuje go wyprzedzić lub skracać dystans do następnego samochodu, by nikt nie zajechał mu drogi. 

4) Egzekutor: wszystkich na drodze chce karać za nieprawidłowe zachowanie. Może wysiąść z auta i zdecydować się na bezpośrednią konfrontację z innym kierowcą. 

5) Filozof:  akceptuje błędy innych kierowców i próbuje je racjonalnie uzasadniać. Potrafi panować nad swoimi emocjami.

6) Unikający: nie uważa sytuacji stwarzanych przez innych kierowców za personalny atak, po prostu traktuje je jak bezosobowe zagrożenie. 

7) Wycofany: słucha muzyki lub rozmawia przez telefon, żeby się odizolować. Unika interakcji z innymi kierowcami. 

Opisane „osobowości drogowe” ujawniają się w różnych sytuacjach, w których kierowcy wchodzą w interakcje z pozostałymi prowadzącymi.  

„Nawet jeżeli przez większość czasu siedzimy zadowoleni w wygodnym wnętrzu samochodu, w każdej chwil możemy być zmuszeni do interakcji z innymi kierowcami. To właśnie czyni jazdę wyzwaniem, a drogę niepewnym środowiskiem. Badania wykazują, że podczas gdy skupiamy się przede wszystkim na działaniach innych, zachowanie pozostałych kierowców zależy od tego, jak sami postępujemy na drodze. Innymi słowy: tworzymy osobowości, których sami nie lubimy. Z psychologicznego punktu widzenia te zróżnicowane typy zachowań odzwierciedlają rozwiązania, jakie kierowcy stosują, by radzić sobie z frustracjami i silnymi emocjami. Nie zawsze w pełni  reprezentujemy określony typ. W zależności od sytuacji i interakcji z innymi, większość z nas potwierdzi, że pasuje do kilku różnych profili” - wyjaśnia Dr Chris Tennant, psycholog społeczny, szef projektu badawczego w LSE.

„Większość takich reakcji może prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Zrozumienie własnych zachowań i sytuacji, które je prowokują jest dla nas wszystkich pierwszym krokiem do większego opanowania za kierownicą, a tym samym tworzenia bezpieczniejszego środowiska dla nas samych i innych uczestników ruchu drogowego. Poza skuteczniejszym egzekwowaniem przepisów przeciwko agresywnej jeździe, edukacja i nieustanne kształcenie pozostają najbardziej efektywnym narzędziem decydującym o poprawie bezpieczeństwa na drogach” - mówi Olivier Rousseau, wiceprezes ds. opon osobowych Goodyear w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. 

Typy osobowości wyodrębniono w pierwszej części projektu badawczego, którym była analiza jakościowa zachowań kierowców przeprowadzona w ramach grup fokusowych oraz pogłębionych wywiadów. Drugą część stanowi ogólnoeuropejskie badanie, realizowane w 15 krajach. Ostateczne wyniki i raport z ww. badania spodziewane są w październiku.

Londyńska Szkoła Ekonomii i Politologii (LSE) jest jedną z wiodących światowych uczelni zajmujących się naukami społecznymi. To specjalistyczny uniwersytet o globalnym zasięgu, prowadzący międzynarodowy nabór. Zakres prac badawczych i program nauczania obejmuje pełne spektrum nauk społecznych, od ekonomii, poprzez politykę, prawo, socjologię, antropologię, księgowość i finanse. Założona w 1895 r. szkoła cieszy się wyjątkową reputacją, którą zawdzięcza m.in. najwyższym standardom nauczania. O jej renomie świadczy też fakt, że szesnastu pracowników naukowych lub absolwentów LSE to laureaci Nagrody Nobla. Szkoła wyróżnia się kosmopolitycznym przekrojem studentów: to 9500 studentów studiów dziennych ze 140 krajów. LSE zatrudnia ponad 3000 pracowników naukowych, z czego ok. 46% pochodzi spoza Wielkiej Brytanii. 

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie. Wytwarza opony, wyroby gumowe oraz środki chemiczne w 50 zakładach produkcyjnych w 22 krajach, zatrudniając 67 tys. pracowników. Dwa ośrodki innowacji – w Akron w stanie Ohio i Colmar-Berg w Luksemburgu rozwijają najnowocześniejsze produkty i usługi, które wyznaczają branżowe standardy w dziedzinie technologii i parametrów. W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A., która jest największym tego typu zakładem w Europie, zatrudniającym prawie 3 tys. osób.

INFORMACJE DODATKOWE

Dane z wcześniejszych badań nad młodymi kierowcami (poniżej 25. roku życia): 

* 65% młodych kierowców ma dziś w samochodzie więcej urządzeń rozpraszających uwagę niż kiedykolwiek wcześniej;

* 40% młodych kierowców skłonnych jest podejmować ryzyko; 

* 29% młodych kierowców ma skłonność do ignorowania rad otrzymanych podczas nauki jazdy;

* 29% młodych kierowców nie dostrzega wartości nauki jazdy; 

* 76% instruktorów jazdy życzyłoby sobie, żeby rodzice dawali dzieciom lepszy przykład.

Najnowsze wydanie Białej Księgi Goodyear: „Bezpieczeństwo Przede Wszystkim: poprawa bezpieczeństwa drogowego dla początkujących kierowców” można znaleźć na stronie http://www.goodyear.eu/home_en/images/goodyear_road_safety_whitepaper_2014_tcm2093-164518.pdf