KATALOG
SZKOLEŃ
HARMONOGRAM
SZKOLEŃ
SZKOLENIA
E-LEARNINGOWE
NASI
TRENERZY


Premio - Bezpieczne wakacyjne podróże

Bezpieczne podróże z Premio

Zasady, o których każdy kierowca powinien pamiętać

 

Wakacje, które w tym roku rozpoczną się wcześniej niż zazwyczaj, to okres wzmożonego natężenia ruchu na drogach. Jest to wyzwanie nie tylko dla kierowców, ale również ich pojazdów. Długie trasy, znaczne obciążenie samochodu oraz coraz częściej ekstremalne warunki atmosferyczne, mogą utrudniać prowadzenie pojazdu. Aby podróż była komfortowa oraz bezpieczna warto wcześniej zadbać o jak najlepszy stan techniczny pojazdu, odwiedzając sprawdzony warsztat, np. serwis Premio.

 

W okresie letnim najczęściej uczęszczanymi drogami są te prowadzące do nadmorskich kurortów. Ze szlaków na Pomorze - najbardziej popularny wakacyjny rejon Polski - korzysta średnio 10436 pojazdów dziennie[1].
Na drogach województwa pomorskiego może być szczególnie tłoczno, bowiem tylko w lipcu i sierpniu sam Gdańsk odwiedza ponad 120 tys. turystów[2]. Zanim jednak wybierzemy się w rodzinną podróż, warto sprawdzić, w jakim stanie jest nasze auto i czy nie wymaga naprawy.

 

„Jeżeli wybieramy się w dłuższą trasę, zawsze należy ocenić stan techniczny auta. Priorytetem dla kierowców powinno być bezpieczeństwo – przecież na wakacyjne wyjazdy zazwyczaj podróżujemy z całą rodziną. Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu zajmuje około godziny; warto zainwestować ten czas, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii podczas podróży na miejsce wypoczynku” - powiedział Maciej Gliniecki, współwłaściciel Premio Sklep 34 w Kościerzynie. „Niespodziewane naprawy mogą boleśnie uszczuplić zawartość portfela, a godziny spędzone w przypadkowym warsztacie - np. po awarii klimatyzacji (której serwisowaniem zajmuje się Premio Sklep 34) - raczej nie przysporzą nam przyjemnych wspomnień” – dodał M.Gliniecki.

 

Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę wybierając się na wakacje samochodem?

 

1) Obowiązkowy przegląd techniczny pojazdu

 

Sprawdźmy czy posiadamy aktualny obowiązkowy przegląd techniczny pojazdu. Cykliczne badania samochodu są podstawą utrzymania auta
w dobrej kondycji, pozwalają również wykryć nieprawidłowości, które mogą prowadzić do poważnych usterek.

 

2) Przeglądy okresowe

 

Spójrzmy na licznik i zastanówmy się czy nasze auto nie wymaga rutynowego przeglądu okresowego. W przypadku pojazdów na gwarancji niewykonanie przeglądu na czas może spowodować nawet jej utratę. Skontrolujmy poziom oleju w silniku, płynu hamulcowego oraz stan filtrów. Jeżeli zbliża się termin wymiany oleju lub filtrów nie warto zwlekać, ale zadbać o to jeszcze przed wakacjami.

 

3) Kontrola zawieszenia auta oraz geometrii pojazdu

 

Zwróćmy się do mechanika z prośbą o sprawdzenie stanu zawieszenia auta oraz geometrii pojazdu. Bardzo ważne jest też wyważenie kół. Nawet minimalne niedoważenia samoistnie zwiększają zużywanie się opon, sprawiają też, że podczas jazdy możemy odczuwać wibracje.

 

4) Ocena stanu ogumienia

 

Skontrolowanie stanu ogumienia to czynność, która na pewno przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa podróży. Warto poświęcić oponom nieco uwagi, bowiem stanowią one jedyny bezpośredni obszar kontaktu pojazdu z nawierzchnią. Wybierając opony trzeba kierować się nie tylko modelem samochodu, ale także stylem jazdy kierowcy i charakterem pokonywanych tras.

 „Przed wyjazdem, sprawdźmy również czy opony nie są uszkodzone, popękane oraz czy nie mają widocznych ubytków. Jeżeli zauważymy którekolwiek z tych uszkodzeń, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do serwisu i wymienić opony. Upewnijmy się także, że bieżnik nie jest zużyty, jego wysokość nie może być mniejsza niż 1,6 mm, jednak ja doradzałbym zmianę opon już przy jego wysokości mniejszej niż 3 mm” – powiedział Maciej Gliniecki, współwłaściciel Premio Sklep 34.

 

5) Ciśnienie w oponach

 

Przed podróżą sprawdźmy ciśnienie w oponach (nie zapominajmy o kole zapasowym). Samochód z kompletem pasażerów oraz bagażem może oznaczać nawet dodatkowe 300 kg obciążenia pojazdu. W takim przypadku konieczne jest dopompowanie kół. Dokładne informacje na temat optymalnego ciśnienia znajdują się w instrukcji obsługi każdego samochodu. Znają je także profesjonalni serwisanci.

 

6) Oświetlenie auta oraz niezbędne wyposażenie

 

Konieczne jest także sprawdzenie stanu oświetlenia pojazdu oraz zadbanie o to, żeby wśród niezbędnego wyposażenia znalazły się również: apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica oraz kamizelka odblaskowa.

 

Premio to obecnie sieć ponad 100 punktów serwisowych typu fast-fit na terenie całej Polski, w których można serwisować opony, wydechy, układy hamulcowe lub wymienić olej. Doświadczeni mechanicy Premio pomogą także sprawdzić i skorygować geometrię oraz przeprowadzić okresowe przeglądy aut.

 

Sieć Premio od początku swojego istnienia związana jest z Goodyearem. Dlatego w punktach serwisowych w Polsce oferowane są przede wszystkim opony należących do tego amerykańskiego koncernu marek ze wszystkich segmentów cenowych: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava, czy polska Dębica. Można też kupić opony innych marek. Dewizą Premio jest wysoka jakość obsługi i krótki czas oczekiwania.


[1] Dane pochodzące z Generalnego Pomiaru Ruchu w 2010 r., przeprowadzonego na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

[2] W 2009 r., w lipcu i sierpniu Gdańsk odwiedziło 121 792 osoby według danych Referatu Informacji i Analiz Gospodarczych Urzędu Miejskiego w Gdańsku

 

tl_files/Pliki/Aktualnosci/2011_05_23_Premio_Bezpieczne_wakacyjne_podroze/Pylon_Premio_2_286_448.jpg