KATALOG
SZKOLEŃ
HARMONOGRAM
SZKOLEŃ
SZKOLENIA
E-LEARNINGOWE
NASI
TRENERZY


Kierowca Roku 2011

11. przykazanie Dekalogu Defensywnego Kierowcy

Finał konkursu na Kierowcę Roku 2011

 

/tl_files/Pliki/Aktualnosci/2011_10_04_Kierowca_Roku_2011/3_Defensywny_kierowca.JPG

 

Warszawa, 4 października 2011 r. – Właśnie zakończył się okres, w którym internauci, chcący zawalczyć o tytuł Kierowcy Roku 2011 roku mogli zgłaszać swój udział. Do 3 października trwała 4. edycja konkursu zorganizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej ‘www.defensywnikierowcy.pl – Bezpieczne Auto Firmowe’. Konkurs przebiega dwuetapowo – najpierw internauci otrzymują certyfikat za przebyte szkolenie e-learningowe, a później proponują 11. przykazanie Dekalogu Defensywnego Kierowcy. Celem konkursu jest edukacja kierowców, zaś główną nagrodą – szkolenie z zakresu bezpiecznej jazdy.

 

„Liczba zgłoszeń w tegorocznej edycji konkursu jest porównywalna do tej z 2010 roku. Bardzo nas cieszy zaangażowanie internautów, bo to nie jest jeden z tych konkursów, w których zaznacza się jedną z trzech odpowiedzi i uczestniczy w losowaniu nagrody. Aby móc wziąć udział w konkursie trzeba ukończyć kurs on line z zasad defensywnej jazdy. Dopiero później chętni mogą się zmierzyć z zadaniem konkursowym, czyli wymyśleniem
11. przykazania uzupełniającego Dekalog Defensywnego Kierowcy” – mówił Mariusz Murzyński, prezes wydawnictwa IPM, organizatora konkursu.

 

Zadaniem tegorocznej edycji było zaproponowanie kolejnej zasady, którą kierowcy mogliby zastosować i która przełożyłaby się na wzrost bezpieczeństwa oraz kultury jazdy na drodze. Jakie odpowiedzi najczęściej padają? Co kierowcy poradziliby innym zmotoryzowanym?

 

„Wśród najczęściej udzielanych odpowiedzi pojawiały się trzy główne wątki: prawo jazdy to nie wszystko – internauci gorąco zachęcali innych kierowców do dalszego doskonalenia swoich umiejętności; kultura to podstawa – wielu internautów zwróciło uwagę na nieodpowiednie zachowanie kierowców i brak wyrozumiałości dla innych prowadzących auta; sprawny samochód to bezpieczny samochód – niesprawny pojazd może okazać się śmiertelnym zagrożeniem na drodze” – podsumował Mariusz Murzyński.

 

„Wyraźnie widać, że poziom tegorocznej edycji konkursu jest wysoki. Zwiększa się świadomość kierowców odnośnie zasad bezpiecznej jazdy, coraz wyraźniej zdają sobie sprawę z tego, jakich norm bezpieczeństwa powinni  przestrzegać, aby na drodze było bezpieczniej. Kierujący pojazdami, którzy biorą udział w naszym konkursie, mają możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na temat jazdy defensywnej, a laureaci z kolei będą mieli niepowtarzalną okazję szlifowania swoich umiejętności za kółkiem pod okiem profesjonalistów” – powiedziała Marta Konopacka, Dyrektor Komunikacji Grupy Goodyear w Polsce.

 

Finalistów konkursu poznamy już dziś – decyzję o ich wyborze podejmie jury składające się z przedstawicieli redakcji serwisu www.defensywnikierowcy.pl. Wybrane osoby wezmą udział w szkoleniu z zakresu bezpiecznej jazdy pod kątem profesjonalnych kierowców. Eksperci ocenią umiejętności teoretyczne i praktyczne (na torze) finalistów i na tej podstawie przyznają jednemu z nich tytuł Kierowcy Roku 2011 BAF.

 

Dekalog Defensywnego Kierowcy

  1. Bądź uważny!
  2. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania!
  3. Ustąp pierwszeństwa!
  4. Nie pędź!
  5. Nie prowadź osłabiony!
  6. Zapinaj pasy!
  7. Nie przejeżdżaj na czerwonym świetle!
  8. Prowadź precyzyjnie!
  9. Rozluźnij się
  10. Nie śpij!

Kierowca defensywny to przede wszystkim kierowca odpowiedzialny. Realistycznie ocenia własne możliwości. Kontroluje swoje emocje i jest tolerancyjny wobec innych kierowców, a także pieszych. Dostosowuje prędkość do warunków na drodze i do stanu swojego organizmu. Nie prowadzi pod wpływem alkoholu, leków czy narkotyków. Zapina pasy. Zachowuje bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego. Jest uważny i przewidujący. Jeździ tak, aby chronić własne życie i nie być zagrożeniem dla innych. Więcej informacji można znaleźć na: www.defensywnikierowcy.pl.

 

Partnerzy programu

Partnerami strategicznymi programu są Grupa Goodyear w Polsce (już od 4 lat) i BP Europa SE. Do partnerów merytorycznych należą Stowarzyszenie Droga i Bezpieczeństwo oraz Instytut Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a do patronów medialnych moto.pl, autotrader.pl, tabor24.pl i autoefl.pl. Organizatorzy programu defensywnikierowcy.pl to serwis moto24.tv i wydawnictwo IPM (Internet Prasa Media) z Wrocławia, sygnatariusz Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Drogowego.

 

/tl_files/Pliki/Aktualnosci/2011_10_04_Kierowca_Roku_2011/2_Defeysywny_kierowca.jpg