KATALOG
SZKOLEŃ
HARMONOGRAM
SZKOLEŃ
SZKOLENIA
E-LEARNINGOWE
NASI
TRENERZY


Goodyear ostrzega operatorów flot: europejskie przepisy dot. opon zimowych różnią się w zależności od kraju

Warszawa, 13 października 2015 r.

Goodyear ostrzega operatorów flot: europejskie przepisy dot. opon zimowych różnią się w zależności od kraju

Okazuje się, że nie tylko zła pogoda, ale także zróżnicowane przepisy europejskie dotyczące stosowania opon zimowych, mogą być przyczyną unieruchomienia pojazdów lub nałożenia wysokich kar na kierowców 
za niedostosowanie się do wymogów prawa. Dodatkowym utrudnieniem jest różna w poszczególnych krajach Europy definicja opony zimowej. Goodyear ostrzega operatorów pojazdów ciężarowych i autokarów o zagrożeniach wynikających z zastosowania niewłaściwych opon zimą.
„Wszyscy operatorzy są świadomi problemów, jakie mogą wywołać nagłe opady śniegu, dlatego z reguły odpowiednio wyposażają swoje pojazdy. Niemniej jednak coraz więcej europejskich krajów wymaga stosowania opon zimowych w pojazdach ciężarowych nie tylko wtedy, gdy zmuszają do tego warunki na drodze, lecz również w określonych okresach roku” - powiedział Benjamin Willot, dyrektor marketingu opon ciężarowych Goodyear w Europie, 
na Bliskim Wschodzie i w Afryce. „Brak jednolitych przepisów unijnych dotyczących opon zimowych dla pojazdów użytkowych stanowi duże wyzwanie dla operatorów, jednak 
nie zwalnia ich z obowiązku stosowania właściwych opon. Niedostosowanie się do przepisów może przynieść grzywnę lub spowodować zatrzymanie pojazdu” - dodał B. Willot.

W całej Europie zmienia się definicja opony zimowej dla pojazdu ciężarowego. Dotychczas podstawę krajowych przepisów, dotyczących opon zimowych, stanowiło oznaczenie 
M+S (znane również jako MS, M&S, M-S), będące skrótem od słów „błoto i śnieg” (ang. Mud 
and Snow), ale pod koniec 2012 r. Unia Europejska, dla oznaczenia opon zimowych przeznaczonych dla pojazdów ciężarowych, wprowadziła nowy dodatkowy symbol: znak trzech szczytów górskich i płatka śniegu. Zgodnie z prawem, nowy symbol może być stosowany jedynie, gdy opona osiąga minimalne wyznaczone parametry osiągów na śniegu. Opony ciężarowe, które przejdą standaryzowany test i otrzymają oznaczenie 3PMSF 
są oficjalnie „oponami zimowymi do stosowania w trudnych warunkach śniegowych”. Jednakże w myśl europejskich przepisów dotyczących opon zimowych, zastosowanie symbolu 3PMSF nie wyklucza użycia znaku M+S, ani go nie zastępuje. Oba oznaczenia pozostają w mocy, a szczegółowe wymagania wobec opon zimowych można znaleźć 
w ustawodawstwie poszczególnych krajów.  

W Europie są już kraje, które przyjęły lub zmieniły przepisy o oponach zimowych, uwzględniając opony ciężarowe z symbolem 3PMSF, a jednocześnie w dalszym ciągu dopuszczając do użytku wszystkie opony z oznaczeniem M+S, nawet jeśli nie posiadają znaku 3PMSF. Do grupy tych państw należą: Norwegia, Szwecja, Turcja i Rosja. Inaczej sytuacja wygląda w Austrii, Niemczech, Chorwacji i Włoszech, gdzie w przepisach krajowych o oponach zimowych nadal jest mowa wyłącznie o oznaczeniu M+S. Z kolei w Belgii, Danii, Finlandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Polsce i na Węgrzech nie ma żadnych uregulowań w zakresie opon zimowych dla pojazdów ciężarowych.
Goodyear Dunlop sporządził listę 28 europejskich krajów, w których obowiązują przepisy dotyczące opon zimowych dla pojazdów użytkowych. Na starym kontynencie mamy 
do czynienia z dużą różnorodnością w tym zakresie, dlatego też operatorzy flot powinni sprawdzać uregulowania obowiązujące w każdym kraju, w którym prowadzą działalność. 
Nie wszystkie opony zimowe dla pojazdów użytkowych są takie same M+S oznacza, że opona ma lepszą trakcję na śniegu niż tradycyjna opona. Trzeba jednak pamiętać, że oznaczenie to nie jest związane z żadnym standaryzowanym testem. Inaczej jest w przypadku opon z oznaczeniem 3PMSF, które muszą przejść surowy test ISO, zdefiniowany przez Unię Europejską w 2012 r. Porównuje się w nim właściwości trakcyjne opony referencyjnej z oponą testową na drodze pokrytej ubitym śniegiem. Aby przejść test, opona musi być o co najmniej 25% lepsza niż opona referencyjna. Ze względu na wymóg sprawności na śniegu, opony z oznaczeniem 3PMSF są lepszym wyborem na trudne warunki zimowe niż opony posiadające jedynie oznaczenie M+S. 

Wyspecjalizowane opony zimowe dla pojazdów użytkowych 
Jednak ani oznaczenie M+S, ani symbol 3PMSF nie dają pełnych informacji o oponie. Symbole wskazują na jej większą sprawność zimą niż tradycyjnych opon, jednak gwarancję właściwego zachowania pojazdu zimą mogą dać jedynie typowe opony zimowe. 
Te wyspecjalizowane produkty dla pojazdów ciężarowych nie tylko posiadają oba oznaczenia, ale przede wszystkim są szczególnie przygotowane do pracy w trudnych warunkach zimowych. W tym roku Goodyear wprowadził całkowicie nową generację specjalistycznych opon zimowych dla pojazdów ciężarowych - ULTRA GRIP MAX. Nowe produkty oferują znacznie wyższy poziom przyczepności i trakcji na śniegu niż inne opony oznaczone symbolem M+S, a nawet 3PMSF, zapewniając flotom mobilność w warunkach zimowych. 
„Nasza nowa linia ULTRA GRIP MAX to opony zimowe dedykowane dla pojazdów ciężarowych. Oferują one dokładnie to, czego operatorzy flot oczekują od tego typu produktów: wysoką trakcję i przyczepność w trudnych warunkach zimowych. Wszystkie opony z nowej linii zimowej posiadają oznaczenia 3PMSF i M+S, ale ich osiągi na śniegu przewyższają oficjalne wymagania. Co więcej ULTRA GRIP MAX D kwalifikuje 
się do oficjalnego europejskiego oznaczenia opony zimowej nawet wtedy, gdy bieżnik jest zużyty w połowie*1.  Nowa linia ULTRA GRIP MAX jest zdecydowanie najlepszym wyborem na zimę i śnieg spośród całej kompleksowej oferty opon ciężarowych Goodyear” - powiedział Benjamin Willot, dyrektor marketingu opon ciężarowych Goodyear w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. 
Nowa linia opon Goodyear ULTRA GRIP MAX obejmuje opony ULTRA GRIP MAX S na oś kierowaną, ULTRA GRIP MAX D na oś napędową i ULTRA GRIP MAX T dla naczep. Są to specjalistyczne opony zimowe dla pojazdów ciężarowych z oznaczeniem 3PMSF 
i M+S.  Nawet po zużyciu 50% bieżnika** nadal kwalifikują się one do oznaczenia 3PMSF. Kluczem do tych niezwykłych osiągów są technologie IntelliMax Block i IntelliMax Edge, które pomagają utrzymać wysoką przyczepność przez cały okres eksploatacji opony. 
Opona na oś kierowaną ULTRA GRIP MAX S wyróżnia się lepszą o 5% trakcją na śniegu przy tej samej żywotności co poprzedni model Goodyear ULTRA GRIP WTS. Ponadto, w porównaniu do wcześniejszego modelu zapewnia przyczepność wyższą o 30% i to po zużyciu do połowy***. Z kolei ULTRA GRIP MAX D na oś napędową osiąga o 40% lepszą trakcję na śniegu**** niż poprzedniej generacji ULTRA GRIP WTD. Opony dla naczep ULTRA GRIP MAX T zostały zaprojektowane do pracy w trudnych warunkach zimowych i również posiadają oznaczenie 3PMSF i M+S.
W projektowaniu swojej oferty zimowej Goodyear uwzględnił także potrzeby kierowców autokarów, szczególnie podróżujących w regionach alpejskich w sezonie sportów zimowych. Z myślą o nich przygotowano oponę UltraGrip Coach na oś napędową, która również nosi oznaczenie M+S i 3PMSF.

Oferta Goodyear Dunlop Europe obejmuje ponad 400 różnych typów opon do pojazdów użytkowych, autobusów i autokarów w ponad 55 rozmiarach. Dzięki ofercie Fleet First, w skład której wchodzą usługi TruckForce, ServiceLine24h, pomoc drogowa, system internetowego zarządzania FleetOnlineSolutions oraz technologia Goodyear Retread, Goodyear może zaproponować jeden z najszerszych w branży zakresów usług dedykowanych.
Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie. Firma zatrudnia 66 000 osób i wytwarza swoje wyroby w 49 zakładach w 22 krajach na świecie. Posiada dwa Centra Innowacji w Akron, w stanie Ohio i Colmar-Berg, w Luksemburgu, które dostarczają najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie produktów i usług, będących wyznacznikiem standardów i technologii w przemyśle. Więcej informacji na temat Goodyear i produktów firmy znajduje się  na stronie www.goodyear.com/corporate. W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A., która jest największym tego typu zakładem w Europie, zatrudniającym prawie 3 tys. osób.

 

 

*Testy wew. przeprowadzone od października 2013 r. do lipca 2014 r. przez Goodyear GIC*L (Centrum Innowacji Goodyear w Luksemburgu).
** Testy wew. przeprowadzone od października 2013 r. do lipca 2014 r. przez Goodyear GIC*L.
*** Testy porównawcze przeprowadzone od października 2013 r. do lipca 2014 r. przez Goodyear GIC*L na oponach w rozmiarze 315/80R22.5 pokazały, że nowe opony Goodyear ULTRA GRIP MAX S oferują poprawę przyczepności na śniegu nawet o 30% w porównaniu z Goodyear ULTRA GRIP WTS. Faktyczne wyniki mogą się różnić, w zależności od m.in. warunków drogowych i pogodowych, rozmiaru opony, ciśnienia powietrza w oponie i stanu tech. pojazdu.
**** Testy porównawcze, przeprowadzone od października 2013 do lipca 2014 r. przez GIC*L na oponach w rozmiarze 315/80R22.5 pokazują, że nowe opony Goodyear ULTRA GRIP MAX D oferują poprawę przyczepności na śniegu o 40%, 
w porównaniu do opon Goodyear ULTRA GRIP WTD. Faktyczne wyniki mogą się różnić, w zależności od m.in. warunków drogowych i pogodowych, rozmiaru opony, ciśnienia powietrza w oponie i stanu tech. pojazdu.