KATALOG
SZKOLEŃ
HARMONOGRAM
SZKOLEŃ
SZKOLENIA
E-LEARNINGOWE
NASI
TRENERZY


Dębica coraz bliżej pierwszej setki największych polskich firm

Dębica coraz bliżej pierwszej setki największych polskich firm

Awans Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. w dorocznym rankingu „Polityki”

 

Skok o 23 miejsca i tytuł lidera branży oponiarskiej to najkrótsze podsumowanie pozycji, jaką Firma Oponiarska Dębica S.A. zajęła w zestawieniu pięciuset największych przedsiębiorstw w 2010 roku, opublikowanym przez tygodnik „Polityka”. Kolejny po „Liście 500. Rzeczpospolitej” prestiżowy ranking polskich firm potwierdza dobrą kondycję dębickiej spółki i jej rosnącą przewagę nad konkurentami, którzy zajęli niższe lokaty niż przed rokiem.

 

O miejscu w „Pięćsetce Polityki” decyduje wysokość rocznych przychodów ze sprzedaży uzyskanych przez przedsiębiorstwo. Dobre wyniki finansowe Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. pozwoliły jej awansować ze 156. na 133. lokatę. Jeśli ten trend się utrzyma, podkarpacki lider eksportu może wkrótce znaleźć się wśród stu największych krajowych firm. Osiągnięcie tego jest w znacznym stopniu uzależnione od światowych trendów ekonomicznych, bowiem ponad 75 proc. dębickich opon trafia do zagranicznych kontrahentów z grupy Goodyear.

 

„Ubiegłoroczny wzrost popytu na europejskich rynkach pozwolił nam zwiększyć produkcję i uzyskać wyższe przychody, którym zawdzięczamy dobrą lokatę w rankingu „Polityki” – mówi Jacek Pryczek, Prezes Zarządu Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. „Z roku na rok chcemy piąć się w górę, bo miejsce w pierwszej setce polskich przedsiębiorstw jest w naszym zasięgu. Wiele zależy od globalnej koniunktury, a zwłaszcza od dynamiki cen surowców” – podkreśla J.Pryczek.

 

Na liście firm z branży motoryzacyjnej uwzględnionych w rankingu „Polityki” dębicka spółka uplasowała się na 13. miejscu - o jedną lokatę wyższym niż przed rokiem. Firma Oponiarska Dębica S.A. znalazła się także w pierwszej trzydziestce największych polskich eksporterów. Zestawienie firm w ujęciu regionalnym pokazuje, że dębicki producent opon należy do trzech najbardziej zyskownych przedsiębiorstw na Podkarpaciu, a pod względem przychodów zajmuje czwarte miejsce.

 

Eksperci komentujący „Pięćsetkę Polityki” podkreślają, że czołówka polskich przedsiębiorstw to siła napędowa całej gospodarki. Zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, lokomotywą rozwoju są duzi eksporterzy. Przykładem jest T.C. Dębica S.A., która mimo wyzwań na rynkach zewnętrznych, kontynuuje inwestycje w nowe technologie.

 

Firma Oponiarska Dębica S.A. jest liderem polskiego rynku opon do samochodów osobowych i ciężarowych. Od 1995 roku inwestorem strategicznym w Spółce jest amerykański koncern The Goodyear Tire [&] Rubber Company. Firma produkuje opony takich marek, jak: Dębica, Goodyear, Dunlop, Fulda i Sava. Sprzedaje swoje produkty w 60 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, USA i Brazylii.

 

tl_files/Pliki/Aktualnosci/2011_05_16_Debica_coraz_blizej_pierwszej_setki_polskich_firm/Fabryka z lotu ptaka_448_299.jpg

Fot. Fabryka z lotu ptaka

 

 

tl_files/Pliki/Aktualnosci/2011_05_16_Debica_coraz_blizej_pierwszej_setki_polskich_firm/Pierwsza opona 1939_448_292.jpg

Fot. Pierwsza wyprodukowana opona w 1939 roku