KATALOG
SZKOLEŃ
HARMONOGRAM
SZKOLEŃ
SZKOLENIA
E-LEARNINGOWE
NASI
TRENERZY


Ciężarowe opony zimowe – 3PMSF a M+S

Warszawa, 29 października 2015 r.

Ciężarowe opony zimowe – 3PMSF a M+S  

Zachowanie mobilności zimą ma kluczowe znaczenie dla floty transportowej. Jak wskazuje Benjamin Willot, dyrektor marketingu opon ciężarowych Goodyear w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, nie wszystkie opony ciężarowe dostępne na rynku sprostają trudnym warunkom zimowym na drodze. 

Goodyear: Jak brzmi definicja ciężarowej opony zimowej?  

Benjamin Willot: Nie ma jednej definicji ciężarowych opon zimowych, ponieważ przepisy lokalne w różnych krajach określają te produkty inaczej. Są państwa, w których oznaczenie  M+S na produkcie kwalifikuje je do ogumienia zimowego, ze wskazaniem, że jest to „opona, której rzeźba bieżnika, mieszanka bieżnika lub struktura mają za zadanie w warunkach zimowych przede wszystkim zapewnić lepsze osiągi w zakresie zdolności do wprawiania i utrzymywania pojazdu w ruchu niż normalna opona”. Innymi słowy, takie ogumienie zachowuje się na śniegu nieco lepiej niż zwykła opona. W 2012 roku Unia Europejska, dla oznaczenia opon zimowych, wprowadziła dodatkowy symbol trzech szczytów górskich i płatka śniegu (3PMSF). Mogą nim być znakowane produkty, które spełniły wymagania standaryzowanych testów i osiągnęły określone parametry trakcyjne na ubitym śniegu.

Goodyear: Na czym polega różnica między oponą M+S a oponą 3PMSF?

B. Willot: Warto wspomnieć, że możemy się spotkać z różnymi oznaczeniami: M+S, M.S lub M&S. Wszystkie pochodzą od skrótu „błoto i śnieg” (ang. Mud and Snow). Przez wiele lat symbol ten stanowił podstawę do oznaczania opon zimowych, chociaż posługiwanie się nim nie jest związane z żadnym standaryzowanym testem. Sytuacja uległa zmianie po wprowadzeniu w listopadzie 2012 roku przez UE nowego, oficjalnego oznaczenia opony zimowej: symbolu 3PMSF. Mogą go mieć tylko te opony ciężarowe, które w surowym teście ISO spełniły warunki, określone w przepisach: UNECE 117 i UE 661/2009. Porównuje się w nim trakcję opony referencyjnej z oponą testową na drodze pokrytej ubitym śniegiem. Aby przejść badanie pomyślnie, opona musi być o co najmniej 25% lepsza niż opona referencyjna w sześciu próbach na dziesięć. Ze względu na wymóg sprawności na śniegu, ogumienie z oznaczeniem 3PMSF jest lepszym wyborem na trudne warunki zimowe niż posiadające jedynie symbol M+S. 

Goodyear: Jakie opony należy zakładać na pojazdy ciężarowe zimą? 

B. Willot: Wszystko zależy od lokalnych przepisów, które dla operatorów flot powinny być równie ważne jak utrzymanie pojazdów ciężarowych w ruchu zimą. W przypadku flot jeżdżących w normalnych warunkach zimowych, w umiarkowanych temperaturach i przy niewielkich ilościach śniegu, jako minimum zaleca się stosowanie opon z oznaczeniem M+S na osi napędowej. Jednakże lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie na osi napędowej wielosezonowych opon ciężarowych z oznaczeniami 3PMSF i M+S, na przykład Goodyear KMAX i FUELMAX. Z kolei pojazdy pracujące w ciężkich warunkach powinny jeździć na specjalnych zimowych oponach ciężarowych, takich jak Goodyear ULTRA GRIP MAX, które oferują wysoki osiągi właśnie zimą. 

Goodyear: Które opony ciężarowe oferowane przez Goodyear Dunlop posiadają oznaczenie 3PMSF?

B. Willot: Nowa linia Goodyear ULTRA GRIP MAX to opony ciężarowe, specjalnie stworzone z myślą o jeździe zimą. Można wybierać spośród ogumienie na oś kierowaną, napędową oraz osie naczep, wszystkie z oznaczeniami M+S i 3PSMF. Pod względem osiągów w warunkach zimowych i zachowania na śniegu, to właśnie ta rodzina opon jest najlepsza w naszej ofercie. Dodam jeszcze, że opona na oś napędową ULTRA GRIP MAX D spełnia wymogi oznaczenia 3MPSF nawet po zużyciu bieżnika w 50%. Ponadto oferujemy opony KMAX i FUELMAX, przeznaczone do całorocznej jazdy, które również noszą podwójne oznaczenia zimowe (M+S i 3PMSF), co gwarantuje, że ogumienie sprosta nawet nagłym opadom śniegu. Warte uwagi są też zimowe opony ciężarowe Dunlop i Fulda. Chciałbym zwrócić uwagę, że obecnie większość opon ciężarowych Goodyear, Dunlop, Fulda i Sava, w tym zarówno opony na oś napędową, jak i kierowaną oraz osie naczep, posiada symbol M+S. Oznacza to, że spełniają one minimalne wymogi - w ramach przepisów obowiązujących w europejskich krajach - dotyczące opon zimowych. Dla autobusów i autokarów przygotowaliśmy trzy opony, które również noszą oba oznaczenia zimowe – są to ULTRA GRIP WTS City na oś kierowaną i ULTRA GRIP WTD City na oś napędową dla autobusów miejskich oraz ULTRA GRIP Coach – ogumienie zimowe przeznaczona dla nowoczesnych autokarów. 


Oferta Goodyear Dunlop Europe obejmuje ponad 400 różnych typów opon do pojazdów użytkowych, autobusów i autokarów w ponad 55 rozmiarach. Dzięki ofercie Fleet First, w skład której wchodzą usługi TruckForce, ServiceLine24h, pomoc drogowa, system internetowego zarządzania FleetOnlineSolutions oraz technologia Goodyear Retread, Goodyear może zaproponować jeden z najszerszych w branży zakresów usług dedykowanych.

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie. Firma zatrudnia 66 000 osób i wytwarza swoje wyroby w 49 zakładach w 22 krajach na świecie. Posiada dwa Centra Innowacji w Akron, w stanie Ohio i Colmar-Berg, w Luksemburgu, które dostarczają najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie produktów i usług, będących wyznacznikiem standardów i technologii w przemyśle. Więcej informacji na temat Goodyear i produktów firmy znajduje się na stronie www.goodyear.com/corporate. W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A., która jest największym tego typu zakładem w Europie, zatrudniającym prawie 3 tys. osób.